SCENARIUSZ LEKCJI – GIMNAZJUM, KL. I
Proponowany scenariusz jest przykładem postępowania dydaktycznego
wyprowadzonego z zasad konstruktywizmu edukacyjnego – patrz artykuł pt.”
Temat lekcji omawiać czy badać i zgłębiać?”- tekst
znajduje się w lince: Opracowania własne wybranych zagadnień polonistycznych,
na stronie „Doradca proponuje...”
Temat lekcji: Literacka wędrówka tropem prawdy o
człowieku. „Poznaj samego siebie”.
Cele: Ujawnianie zainteresowań, możliwości i potrzeb
oraz językowych i czytelniczych
umiejętności uczniów po to, by wyznaczać stosowne dla nich
cele, dobierać treści
i materiały, projektować odpowiednie działania gwarantujące
skuteczność edukacji.
Rozbudzanie
motywacji czytania i rozwijanie umiejętności odbioru różnych tekstów
kultury.
Uczeń:
·
Czyta ze zrozumieniem różne teksty kultury
stosując techniki pracy umysłowej, w tym mapę mentalną.
·
Rozumie pojęcia: prolog, oda
·
Odczytuje sensy naddane w tekstach literackich.
·
Tworzy skojarzenia i dobiera wyrazy
bliskoznaczne do hasła „przepowiednia”.
·
Redaguje argumenty.
·
Projektuje działania edukacyjne gwarantujące
własny rozwój.
Cele ścieżki: Edukacja filozoficzna. Zachęcanie do
bliższego i głębszego poznania siebie
i otaczającej rzeczywistości.
Metody i techniki pracy: ćwiczenia przedmiotowe,
dyskusja okrągłego stołu,
mapa mentalna.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: mapa historyczna „Ośrodki
kulturalne starożytnej Grecji” (katalog Wydawnictwa Operon), foliogram
– Delfy – widok współczesny, tekst Prologu Apokalipsy św. Jana,
tekst XI Ody z Księgi I Horacego, Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67
(Motyw losu); lekcja z wykorzystaniem najnowszego podręcznika do języka
polskiego pt. „Skarb w słowa zaklęty”.
Adriana Cabak, Adam Nocuń, Skarb w słowa zaklęty.
Kształcenie literackie i kulturowe. Podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum,
WSiP, Warszawa 2004
Czas: 2 x 45 min
Przebieg lekcji
- Uświadomienie
uczniom celów lekcji. Krótka rozmowa na temat: co
to znaczy – poznać samego siebie. Zapisanie tematu lekcji do zeszytu
przedmiotowego.
- Odczytanie
przez nauczyciela fragmentu tekstu „Rozum i wróżby” A.
Krawczuka z podręcznika (str.240) „Od samego świtu dziejów
ludzkości i we wszystkich stronach świata działo się tak samo: był lęk
przed przyszłością, ale była też ciekawość i głębokie przeświadczenie, że
dobre i złe siły wokół wciąż dają znać o sobie i o tym, co nadchodzi: byle
tylko umieć właściwie pojąć tajemny język znaków!”
- Zainicjowanie
dyskusji na temat: Czy chcesz poznać swoją przyszłość? Uczniowie proszeni
są o samodzielne zebranie argumentów - notatka w tabeli:
|
Argumenty
przemawiające” ZA”
|
Argumenty
przemawiające „PRZECIW”
|
|
Np. Tak, ponieważ mogę przeciwdziałać trudnym sytuacjom.
Jestem ciekawy, co mnie spotka. Itd.
|
Np. Nie, ponieważ człowiek nie może przewidzieć zdarzeń.
Los i tak jest dany człowiekowi. Itd.
|
Po wypełnieniu tabeli chętni uczniowie odczytują swoje
argumenty, słuchający mogą dopisywać do swoich przykładów kolejne,
zaproponowane przez czytających. Z przedstawionych argumentów wyniknie wniosek,
który uczniowie zapiszą w zeszycie. Np.
Poznając własną przyszłość można uświadomić sobie rolę
przeszłości w naszym życiu i zaplanować działania realizujące wytyczone cele,
spełniające marzenia...
- Rozmowa
o znaczeniu losu, fortuny lub Opatrzności w życiu człowieka. Uczniowie
wykonują mapę mentalną skojarzeń do wyrazu „przepowiednia”
– praca indywidualna w zeszycie przedmiotowym (nauczyciel może
zastosować kartę pracy – rysunek mapy mentalnej do wypełnienia przez
uczniów, jednak samodzielna praca ucznia przy tworzeniu mapy wydaje się
być bardziej rozwijającym ćwiczeniem).
- Prezentacja
kilku map – nauczyciel uzupełniając wskaże takie hasła: np.
proroctwo biblijne, Apokalipsa św. Jana, wyrocznia Amona,
astrologia, Delfy, wróżby, intuicja, szamani plemienni,
numerologia, karty Tarota itp.
- Ćwiczenie
słownikowe – gromadzenie wyrazów bliskoznacznych do rzeczownika „przepowiednia”
– znak, omen, proroctwo, wróżba, przesąd, prognoza. Omówienie
związków frazeologicznych typu: wróżba wypadła pomyślnie; wróżby się
spełniły; wierzyć we wróżby; rozpocząć co pod
dobrą lub złą wróżbą. Jego mina nie wróżyła nic dobrego –
notatka do zeszytu.
- Czytanie
i analizowanie warstwy znaczeniowej „Prologu” z
„Apokalipsy” św. Jana (Załącznik 1)
Objaśnienie nauczyciela: Apokalipsa – z grec. apkalypsis –
odsłonięcie, objawienie; Apokalipsa to ostatnia księga Nowego Testamentu,
która powstała w czasie prześladowań pierwszych chrześcijan w 64 r.n.e. w czasie panowania Nerona. Autor – Jan
ewangelista doznał objawienia na wyspie Patmos. Apokalipsa jest to
szczególny rodzaj wypowiedzi biblijnej opisującej tajemnice czasów
ostatecznych i wyjaśniającej sens dziejów (7 wizji proroczych). Adresatami
„Apokalipsy” byli pierwsi chrześcijanie z Azji Mniejszej u
schyłku starożytnego świata. W literaturze polskiej wątek apokalipsy
odnawia się w licznych wizjach, np. „Piosenka o końcu świata”
Cz. Miłosza, „Sanctus” E. Stachury, „Dziady „A.
Mickiewicza”, wiersze K.K.Baczyńskiego itd.; w muzyce np. - V
Symfonia c-moll op.67 (Motyw losu) Beethovena. Czytając
„Prolog” należy zwrócić uwagę uczniom na słownictwo związane z
przepowiednią, np. objawienie, stanie się niebawem, oznajmił za pomocą
znaków, słuchać słów Proroctwa, chwila jest bliska. Uczniowie mogą się
zastanowić nad przesłaniem trzech ostatnich wersów „Prologu”,
z których wynika, że słuchanie słów proroctwa jest błogosławieństwem
dyscyplinującym etyczny wymiar życia człowieka.
- Próba
odpowiedzi na pytanie: Gdzie ludzie świata starożytnego szukali wsparcia
podejmując ważne decyzje zanim powstała „Apokalipsa”?
- Praca
z tekstem popularnonaukowym pt. ”Delfy” – podręcznik,
str.236-238, fragment książki T. Zielińskiego pt. „Starożytność
bajeczna” (Załącznik 2). Omówienie
położenia geograficznego Delfów na podstawie mapy „Ośrodki
kulturalne starożytnej Grecji” (Załącznik 3).
Oglądanie fotografii „Delfy – widok współczesny”-
foliogram wykonany na podstawie podręcznika, str.236, (Załącznik 4). Ciche czytanie tekstu
przygotowujące do odpowiedzi na zadane pytanie – pkt 8. Zastosowanie
czytania informacyjnego typu studyjnego – zapamiętanie
najistotniejszych informacji, oznaczenie ich w tekście (praca ołówkiem). W
trakcie czytania uczniowie słuchają fragmentu Symfonii Beethovena.
Określenie zainteresowań rozbudzonych w trakcie czytania przez samodzielne
sformułowanie pytań do tekstu „Delfy” lub
„Prologu”. Zapisanie pytań do zeszytu. Np. Gdzie i kiedy
powstały twierdze i pałace Hellady? Jak wyglądają współczesne Delfy, co
pozostało po wyroczni? Jaka jest historia wieszczego smoka Pytona? Jak
potoczyły się losy Apostołów po śmierci Chrystusa? O czym mówią
inne fragmenty książki T. Zielińskiego pt. „Starożytność
bajeczna”? Które miejsca kultu religijnego w Polsce warto zobaczyć,
dlaczego? Itp. Odczytanie pytań, wymiana poglądów –
przeczytanie ciekawych, zaznaczonych przez uczniów, fragmentów tekstu.
- Rekapitulacja.
Nawiązanie do tematu lekcji – jaką prawdę o
człowieku poznaliśmy? Jaką rolę pełni przeszłość w życiu człowieka? Co
można powiedzieć o przyszłości? Zwrócenie uwagi uczniom na odwieczne
pragnienie poznania losu ludzkiego, zwłaszcza przyszłości lub
przeznaczenia. Momentem wychowawczym lekcji będzie podkreślenie ważnej
roli własnej przeszłości ,bagażu doświadczeń w
budowaniu wizji przyszłości przez wyznaczanie celów i realizację marzeń.
Niech świat zadziwia każdego, ale to zadziwienie niech jest punktem
wyjścia do twórczych poszukiwań roztropnych odpowiedzi.
- Odczytanie
XI Ody Horacego (Załącznik 5). Interpretacja
przesłania utworu z zapisem cytatu „Więc
łap dzień każdy, a nie wierz ni trochę/ W złudnej przyszłości obietnice
płoche.”
- Zadanie
domowe. Wybierz jedno pytanie spośród zapisanych dzisiaj na lekcji i
przygotuj referat na ten temat. Na pracę masz 4 dni.
- Teksty
zadania domowego będą materiałem ćwiczeniowym do poprawnego redagowania
referatu.
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik 1
Apokalipsa św. Jana , Prolog
Objawienie Jezusa Chrystusa,
które
dał Mu Bóg,
aby
ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem,
a On
wysławszy swojego anioła
oznajmił
przez niego za pomocą znaków
słudze
swojemu Janowi.
Ten poświadcza, że słowem Bożym
i
świadectwem Jezusa Chrystusa
jest
wszystko, co widział.
Błogosławiony, który odczytuje, i
którzy słuchają słów Proroctwa,
a
strzegą tego, co w nim napisane,
bo
chwila jest bliska.
Załącznik 2
Tekst
z podręcznika
Załącznik 3
Mapa Ośrodków kultury starożytnej Grecji - foliogram
Załącznik 4
Delfy – widok współczesny – foliogram
Załącznik 5
HORACY
XI Oda (Księga I)
Nie pytaj próżno, bo nikt się nie
dowie,
Jaki nam koniec gotują bogowie,
I babilońskich nie pytaj
wróżbiarzy,
Lepiej tak przyjąć wszystko, jak
się zdarzy.
A czy z rozkazu Jowisza ta zima,
Co teraz wichrem wełny morskie wzdyma.
Będzie ostatnia, czy też nam
przysporzy
Lat jeszcze kilka tajny wyrok
boży,
Nie troszcz się o to i ... klaruj swe wina.
Więc łap dzień każdy, a nie wierz
ni trochę
W złudnej przyszłości obietnice
płoche.